Calibre-Web - en to it translation catalogue (824 entries)

en: %(book)s send to E-Reader
it: %(book)s inviato all'E-Reader

en: %(book)s send to eReader
it: %(book)s inviato all'eReader

en: %(book_id)s is a invalid Book Id. Could not be added to Shelf
it: %(book_id)s non è un valido ID libro. Impossibile aggiungerlo allo scaffale

en: %(format)s format not found for book id: %(book)d
it: Formato %(format)s non trovato per l'ID libro: %(book)d

en: %(format)s format not found on disk
it: Formato %(format)s non trovato sul disco

en: %(format)s not found on Google Drive: %(fn)s
it: %(format)s non trovato su Google Drive: %(fn)s

en: %(format)s not found: %(fn)s
it: %(format)s non trovato: %(fn)s

en: %(name)s's Profile
it: Profilo di %(name)s

en: %(provider)s OAuth Client Id
it: %(provider)s ID client OAuth

en: %(provider)s OAuth Client Secret
it: %(provider)s Secret OAuth Client

en: '%(langname)s' is not a valid language
it: %(langname)s non è una lingua valida

en: (Please ensure that users also have upload permissions)
it: (assicurati che gli utenti dispongano anche delle autorizzazioni di caricamento)

en: (Public)
it: (Pubblico)

en: A new update is available. Click on the button below to update to the latest version.
it: È disponibile un nuovo aggiornamento. Fai clic sul pulsante in basso per aggiornare all'ultima versione

en: A new update is available. Click on the button below to update to version: %(version)s
it: È disponibile un nuovo aggiornamento. Fai clic sul pulsante in basso per aggiornare alla versione:%(version)s

en: A private shelf with the name '%(title)s' already exists.
it: Esiste già uno scaffale privato con il nome '%(title)s'.

en: A public shelf with the name '%(title)s' already exists.
it: Esiste già uno scaffale pubblico con il nome '%(title)s'.

en: About
it: Informazioni su

en: Access Logfile Location is not Valid, Please Enter Correct Path
it: La posizione del file del log di accesso non è valida, indica il percorso corretto

en: Actions
it: Azioni

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Allowed/Denied Tags
it: Aggiungi etichetta consentiti/negati

en: Add Allowed/Denied custom column values
it: Aggiungi valori di colonna personalizzati consentiti/negati

en: Add Domain
it: Aggiungi dominio

en: Add Identifier
it: Aggiungi identificatore

en: Add New User
it: Aggiungi nuovo utente

en: Add View Restriction
it: Aggiungi restrizioni di visualizzazione

en: Add allowed/Denied Custom Column Values
it: Aggiungi valori personali consentiti/negati nelle colonne

en: Add new user
it: Aggiungi nuovo utente

en: Add to archive
it: Aggiungi all'archivio

en: Add to shelf
it: Aggiungi allo scaffale

en: Admin
it: Amministratore

en: Admin User
it: Utente amministratore

en: Admin page
it: Pagina di amministrazione

en: Administration
it: Amministrazione

en: Advanced Search
it: Ricerca avanzata

en: All
it: Tutti

en: Allow
it: Consenti

en: Allow Changing Password
it: Consenti modifica password

en: Allow Delete Books
it: Consenti eliminazione libri

en: Allow Downloads
it: Consenti download

en: Allow Edit
it: Consenti modifiche

en: Allow Editing Public Shelves
it: Consenti modifica scaffali pubblici

en: Allow Reverse Proxy Authentication
it: Consenti autenticazione con reverse proxy

en: Allow Uploads
it: Consenti caricamenti

en: Allow eBook Viewer
it: Consenti visualizzatore eBook

en: Allowed Column Values
it: Valori delle colonne consentiti

en: Allowed Domains (Whitelist)
it: Domini consentiti (lista bianca)

en: Allowed Tags
it: Etichette consentite

en: Allowed Upload Fileformats
it: Formati di file autorizzati ad essere caricati

en: Alphabetical Books
it: Libri in ordine alfabetico

en: An unknown error occurred. Please try again later.
it: Si è verificato un errore sconosciuto, riprova più tardi.

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Anonymous Browsing
it: Navigazione anonima

en: Any
it: Qualsiasi

en: Archive
it: Archivio

en: Archive Status
it: Stato archivio

en: Archived
it: Archiviato

en: Archived Books
it: Libri archiviati

en: Are you really sure?
it: Sei veramente sicuro?

en: Are you sure you want delete Calibre-Web's sync database to force a full sync with your Kobo Reader?
it: Sei sicuro di voler eliminare il database sincronizzato di Calibre-Web e forzare una sincronizzazione completa con il tuo lettore Kobo?

en: Are you sure you want to change Calibre library location?
it: Sei sicuro di voler cambiare la posizione della biblioteca di Calibre?

en: Are you sure you want to change locales of selected user(s)?
it: Sei sicuro di voler cambiare le impostazioni internazionali degli utenti selezionati?

en: Are you sure you want to change shelf sync behavior for the selected user(s)?
it: Sei sicuro di voler cambiare il comportamento di sincronizzazione dello scaffale per gli utenti selezionati?

en: Are you sure you want to change the selected restrictions for the selected user(s)?
it: Sei sicuro di voler cambiare le restrizioni selezionate per gli utenti selezionati?

en: Are you sure you want to change the selected role for the selected user(s)?
it: Sei sicuro di voler cambiare il ruolo selezionato per gli utenti selezionati?

en: Are you sure you want to change the selected visibility restrictions for the selected user(s)?
it: Sei sicuro di voler cambiare le restrizioni di visibilità selezionate per gli utenti selezionati?

en: Are you sure you want to change visible book languages for selected user(s)?
it: Sei sicuro di voler cambiare le lingue visibili del libro per gli utenti selezionati?

en: Are you sure you want to delete this shelf?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo scaffale?

en: Are you sure you want to restart?
it: Sei sicuro di voler riavviare Calibre-Web?

en: Are you sure you want to shutdown?
it: Sei sicuro di voler fermare Calibre-Web?

en: Arrange books manually
it: Disponi libri manualmente

en: At Least One LDAP User Not Found in Database
it: Almeno un utente LDAP non è stato trovato nel database

en: Attachment Size Limit
it: Limite dimensione allegato

en: Authenticate Google Drive
it: Autentica Google Drive

en: Author
it: Autore

en: Author Sort
it: Ordina per autore

en: Author: %(name)s
it: Autore: %(name)s

en: Authors
it: Autori

en: Authors in this Library
it: Autori in questa biblioteca

en: Autodetect
it: Trova automaticamente

en: Back
it: Indietro

en: Backing up Metadata
it: Backup dei metadati

en: Basic
it: Di base

en: Basic Configuration
it: Configurazione di base

en: Best
it: Migliore

en: Black
it: Nero

en: Book %(index)s of %(range)s
it: Libro %(index)s di %(range)s

en: Book Details
it: Dettagli del libro

en: Book Format Successfully Deleted
it: Il formato del libro è stato eliminato correttamente

en: Book Successfully Deleted
it: Il libro è stato eliminato correttamente

en: Book Title
it: Titolo del libro

en: Book has been added to shelf: %(sname)s
it: Il libro è stato aggiunto allo scaffale: %(sname)s

en: Book has been removed from shelf: %(sname)s
it: Il libro è stato rimosso dallo scaffale: %(sname)s

en: Book is already part of the shelf: %(shelfname)s
it: Il libro è gia presente nello scaffale: %(shelfname)s

en: Book path %(path)s not found on Google Drive
it: Il percorso del libro %(path)s non è stato trovato su Google Drive

en: Book successfully queued for converting to %(book_format)s
it: Libro accodato correttamente per essere convertito in %(book_format)s

en: Books
it: Libri

en: Books List
it: Elenco libri

en: Books are already part of the shelf: %(name)s
it: I libri sono già presenti nello scaffale: %(name)s

en: Books have been added to shelf: %(sname)s
it: I libri sono stati aggiunti allo scaffale: %(sname)s

en: Books in this Library
it: Libri in questa biblioteca

en: Books must first be archived and the device synced before a book can safely be deleted.
it: I libri devono essere prima archiviati e il dispositivo sincronizzato prima che un libro possa essere eliminato in sicurezza.

en: Books ordered by Author
it: Libri ordinati per autore

en: Books ordered by Languages
it: Libri ordinati per lingua

en: Books ordered by Rating
it: Libri ordinati per valutazione

en: Books ordered by category
it: Libri ordinati per categoria

en: Books ordered by file formats
it: Libri ordinati per formato di file

en: Books ordered by publisher
it: Libri ordinati per editore

en: Books ordered by series
it: Libri ordinati per serie

en: Books organized in shelves
it: Libri organizzati in scaffali

en: Books per Page
it: Libri per pagina

en: Books sorted alphabetically
it: Libri ordinati alfabeticamente

en: Books with Title will be merged from:
it: I libri con titolo verranno uniti da:

en: Browse
it: Naviga

en: Calibre Database Directory
it: Cartella del database di Calibre

en: Calibre E-Book Converter Settings
it: Impostazioni del convertitore di libri di Calibre

en: Calibre binaries not viable
it: Eseguibili di Calibre non validi

en: Calibre ebook-convert %(tool)s not found
it: Calibre ebook-convert %(tool)s non trovato

en: Calibre failed with error: %(error)s
it: Si è verificato un errore con Calibre: %(error)s

en: Calibre-Web Instance is unconfigured, please contact your administrator
it: L'istanza Calibre-Web non è configurata, per favore contatta l'amministratore

en: Calibre-Web Log:
it: Calibre-Web log:

en: Calibre-Web Test Email
it: E-mail di prova di Calibre-Web

en: Calibre-Web configuration updated
it: La configurazione di Calibre-Web è stata aggiornata

en: Calibre-Web eBook Catalog
it: Catalogo eBook Calibre-Web

en: Calibre-Web will search for updated Covers and update Cover Thumbnails, this may take a while?
it: Calibre-Web cercherà le copertine aggiornate e aggiornerà le miniature delle copertine, ma ci vorrà un po' di tempo.

en: Callback domain is not verified, please follow steps to verify domain in google developer console
it: Il dominio di callback non è stato verificato, segui i passaggi per verificare il dominio nella console per sviluppatori di Google

en: Can't delete Guest User
it: Impossibile eliminare l'utente Guest (ospite)

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancelled
it: Annullato

en: Cannot activate LDAP authentication
it: Impossibile attivare l'autenticazione LDAP

en: Categories
it: Categorie

en: Categories in this Library
it: Categorie in questa biblioteca

en: Category: %(name)s
it: Categoria: %(name)s

en: Certfile Location is not Valid, Please Enter Correct Path
it: La posizione del Certfile non è valida, indica il percorso corretto

en: Change Password
it: Cambia password

en: Change order of Shelf: '%(name)s'
it: Cambia l'ordine dello scaffale: '%(name)s'

en: Check for Update
it: Ricerca aggiornamenti

en: Check if file extensions matches file content on upload
it: Controlla se le estensioni dei file corrispondono al contenuto del file al momento del caricamento

en: Choose File Location
it: Scegli la posizione del file

en: Choose a username
it: Scegli un nome utente

en: Clearing cover thumbnail cache
it: Cancellazione della cache delle miniature delle copertine

en: Click on the button below to update to the latest stable version.
it: Fai clic sul pulsante in basso per eseguire l'aggiornamento all'ultima versione stabile.

en: Click the cover to load metadata to the form
it: Fai clic sulla copertina per caricare i metadati nel modulo

en: Close
it: Chiudi

en: Comic Reader
it: Lettore di fumetti

en: Comments
it: Commenti

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configure Backend for Limiter
it: Configura il backend per il limitatore

en: Connection error
it: Errore di connessione

en: Connection error to limiter backend, please contact your administrator
it: Il server e-mail non è configurato, per favore contatta l'amministratore

en: Convert
it: Converti

en: Convert %(orig)s to %(format)s and send to eReader
it: Converti %(orig)s in %(format)s e invia all'eReader

en: Convert book
it: Converti libro

en: Convert book format:
it: Converti formato libro:

en: Convert from:
it: Converti da:

en: Convert non-English characters in title and author while saving to disk
it: Converti caratteri non inglesi nel titolo e nell'autore durante il salvataggio su disco

en: Convert to:
it: Converti in:

en: Converted file not found or more than one file in folder %(folder)s
it: File convertito non trovato o più di un file nella cartella %(folder)s

en: Could not add books to shelf: %(sname)s
it: Impossibile aggiungere libri allo scaffale: %(sname)s

en: Could not fetch update information
it: Impossibile recuperare le informazioni sull'aggiornamento

en: Could not find the specified directory
it: Impossibile trovare la cartella specificata

en: Could not login: %(message)s
it: Impossibile accedere: %(message)s

en: Cover
it: Copertina

en: Cover Format Error
it: Errore nel formato della copertina

en: Cover Thumbnails
it: Miniature delle copertine

en: Cover-file is not a valid image file, or could not be stored
it: Il file della copertina non è in un formato di immagine valido o non può essere salvato

en: Create Issue
it: Segnala problema

en: Create a Shelf
it: Crea uno scaffale

en: Create/View
it: Crea/Visualizza

en: Current Version
it: Versione attuale

en: Custom Column No.%(column)d does not exist in calibre database
it: La colonna personalizzata no.%(column)d non esiste nel database di Calibre

en: Custom Filter
it: Filtro personalizzato

en: DB Location is not Valid, Please Enter Correct Path
it: La posizione del DB non è valida, per favore indica il percorso corretto

en: DB is not Writeable
it: Il DB non è scrivibile

en: DJVU Reader
it: Lettore DJVU

en: Dark
it: Scuro

en: Database Configuration
it: Configurazione del database

en: Database Settings updated
it: Impostazioni del database aggiornate

en: Database connections are closed
it: Le connessioni al database sono chiuse

en: Default
it: Predefinito

en: Default Language
it: Lingua predefinita

en: Default Settings for New Users
it: Impostazioni predefinite per i nuovi utenti

en: Default Visibilities for New Users
it: Visibilità predefinita per i nuovi utenti

en: Default Visible Language of Books
it: Lingua predefinita di presentazione dei libri

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Book
it: Elimina libro

en: Delete User
it: Elimina utente

en: Delete formats:
it: Elimina formati:

en: Delete temp folder contents
it: Elimina contenuto della cartella temporanea

en: Delete this Shelf
it: Elimina questo scaffale

en: Deleting book %(id)s failed: %(message)s
it: Eliminazione del libro %(id)s non riuscita: %(message)s

en: Deleting book %(id)s from database only, book path in database not valid: %(path)s
it: Eliminazione del libro %(id)s solo dal database, percorso del libro nel database non valido: %(path)s

en: Deleting bookfolder for book %(id)s failed, path has subfolders: %(path)s
it: Eliminazione della cartella di libri per il libro %(id)s non riuscita, il percorso ha sottocartelle: %(path)s

en: Denied Column Values
it: Valori per le colonne non consentite

en: Denied Domains (Blacklist)
it: Domini non consentiti (lista nera)

en: Denied Tags
it: Etichette non consentite

en: Deny
it: Nega

en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Details
it: Dettagli

en: Direction
it: Orientamento

en: Disable Change order
it: Disabilita la modifica della disposizione

en: Discover
it: Libri casuali

en: Discover (Random Books)
it: Libri casuali

en: Display
it: Visualizzazione

en: Do you really want to delete the Kobo Token?
it: Vuoi veramente eliminare il token di Kobo?

en: Do you really want to delete this domain?
it: Vuoi veramente eliminare questo dominio?

en: Do you really want to delete this user?
it: Vuoi veramente eliminare questo utente?

en: Download Access Log
it: Scarica il log di accesso

en: Download Calibre-Web Log
it: Scarica il log di Calibre-Web

en: Download Debug Package
it: Scarica il pacchetto di debug

en: Downloaded Books
it: Libri scaricati

en: Downloaded books by %(user)s
it: Libri scaricati da %(user)s

en: Downloading update package
it: Download del pacchetto di aggiornamento

en: Downloads
it: Scaricati

en: Drag to Rearrange Order
it: Trascina per riordinare

en: E-mail is not from valid domain
it: L'e-mail non proviene da un dominio valido

en: Ebook converter failed with unknown error
it: La conversione del libro è terminata con un errore sconosciuto

en: Ebook-converter failed: %(error)s
it: Errore nel convertitore: %(error)s

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Allowed Column Values
it: Modifica i valori delle colonne consentite

en: Edit Allowed Tags
it: Modifica le etichette consentite

en: Edit Basic Configuration
it: Modifica la configurazione di base

en: Edit Calibre Database Configuration
it: Modifica la configurazione del database di Calibre

en: Edit Denied Column Values
it: Modifica i valori per le colonne non consentite

en: Edit Denied Tags
it: Modifica le etichette non consentite

en: Edit Email Server Settings
it: Modifica le impostazioni del server e-mail

en: Edit Metadata
it: Modifica i metadati

en: Edit Public Shelves
it: Modifica gli scaffali pubblici

en: Edit Scheduled Tasks Settings
it: Modifica le impostazioni delle attività pianificate

en: Edit Shelf Properties
it: Modifica le caratteristiche dello scaffale

en: Edit UI Configuration
it: Modifica la configurazione dell'interfaccia utente

en: Edit User
it: Modifica utente

en: Edit User %(nick)s
it: Modifica utente %(nick)s

en: Edit Users
it: Modifica utenti

en: Edit a shelf
it: Modifica uno scaffale

en: Email
it: E-mail

en: Email Account Type
it: Tipo di account e-mail

en: Email Server Settings
it: Impostazioni server e-mail

en: Email Server Settings updated
it: Le impostazioni del server e-mail sono state aggiornate

en: Email Service
it: Servizio e-mail

en: Email can't be empty and has to be a valid Email
it: L'e-mail non può essere vuota e deve essere un'e-mail valida

en: Embed Metadata to Ebook File on Download/Conversion/e-mail (needs Calibre/Kepubify binaries)
it: Incorpora metadati nel file del libro al momento del download e della conversione per e-mail (sono necessari gli eseguibili Calibre/Kepubify)

en: Empty
it: Vuoto

en: Enable Access Log
it: Abilita il log degli accessi

en: Enable Anonymous Browsing
it: Abilita la navigazione anonima

en: Enable Change order
it: Abilita la modifica della disposizione

en: Enable Kobo sync
it: Abilita la sincronizzazione Kobo

en: Enable Magic Link Remote Login
it: Abilita l'accesso remoto con Magic Link

en: Enable Public Registration
it: Abilita la registrazione pubblica

en: Enable Uploads
it: Abilita il caricamento

en: Encryption
it: Crittografia

en: Ended
it: Terminato

en: Enforce characters (needed For Chinese/Japanese/Korean Characters)
it: Obbliga caratteri (necessario per caratteri cinesi, giapponesi e coreani)

en: Enforce lowercase characters
it: Obbliga caratteri minuscoli

en: Enforce number
it: Obbliga numero

en: Enforce special characters
it: Obbliga caratteri speciali

en: Enforce uppercase characters
it: Obbliga caratteri maiuscoli

en: Enter
it: Inserisci

en: Enter Author Sort
it: Inserisci ordinamento per autore

en: Enter Authors
it: Inserisci autori

en: Enter Categories
it: Inserisci categorie

en: Enter Email
it: Inserisci e-mail

en: Enter Languages
it: Inserisci lingue

en: Enter Publishers
it: Inserisci editori

en: Enter Series
it: Inserisci serie

en: Enter Tag
it: Inserisci etichetta

en: Enter Title
it: Inserisci titolo

en: Enter Title Sort
it: Inserisci ordinamento per titolo

en: Enter Username
it: Inserisci nome utente

en: Enter comments
it: Inserisci commenti

en: Enter domainname
it: Inserisci nome del dominio

en: Enter eReader Email
it: Inserisci e-mail dell'eReader

en: Error
it: Errore

en: Error Downloading Cover
it: Errore nello scaricare la copertina

en: Error deleting Shelf
it: Errore nell'eliminare lo scaffale

en: Error editing book: {}
it: Errore nella modifica del libro: {}

en: Error executing Calibre
it: Errore durante l'esecuzione di Calibre

en: Error executing UnRar
it: Errore nell'eseguire UnRar

en: Error on search for custom columns, please restart Calibre-Web
it: Errore nella ricerca delle colonne personalizzate. Per favore riavvia Calibre-Web

en: Error opening shelf. Shelf does not exist or is not accessible
it: Errore nell'apertura dello scaffale. Lo scaffale non esiste o non è accessibile

en: Error: %(ldaperror)s
it: Errore: %(ldaperror)s

en: Error: No user returned in response of LDAP server
it: Errore: nessun utente restituito in risposta dal server LDAP

en: Exchange author and title
it: Inverti autore e titolo

en: Exclude Extensions
it: Escludi estensioni

en: Exclude Languages
it: Escludi lingue

en: Exclude Series
it: Escludi serie

en: Exclude Shelves
it: Escludi scaffali

en: Exclude Tags
it: Escludi etichette

en: Execution permissions missing
it: Mancano i permessi di esecuzione

en: Extensions
it: Estensioni

en: External Port
it: Porta esterna

en: External binaries
it: File eseguibili esterni

en: Failed
it: Non riuscito

en: Failed to Create at Least One LDAP User
it: Impossibile creare almeno un utente LDAP

en: Failed to Move Cover File %(file)s: %(error)s
it: Impossibile spostare il file della copertina %(file)s: %(error)s

en: Failed to create path %(path)s (Permission denied).
it: Impossibile creare il percorso %(path)s (autorizzazione negata).

en: Failed to create path for cover
it: Impossibile creare il percorso per la copertina

en: Failed to extract at least One LDAP User
it: Impossibile estrarre almeno un utente LDAP

en: Failed to fetch user info from GitHub.
it: Impossibile recuperare le informazioni dell'utente da GitHub.

en: Failed to fetch user info from Google.
it: Impossibile recuperare le informazioni dell'utente da Google.

en: Failed to log in with GitHub.
it: Impossibile accedere con GitHub.

en: Failed to log in with Google.
it: Impossibile accedere con Google.

en: Failed to store file %(file)s.
it: Impossibile archiviare il file %(file)s.

en: Fallback Login as: '%(nickname)s', LDAP Server not reachable, or user not known
it: Accesso di riserva come: '%(nickname)s', il server LDAP non è raggiungibile o l'utente è sconosciuto

en: Feature Configuration
it: Configurazione funzionalità

en: Fetch Cover from URL (JPEG - Image will be downloaded and stored in database)
it: Recupera la copertina dall'URL (JPEG: l'immagine verrà scaricata e archiviata nel database)

en: Fetch Metadata
it: Recupera i metadati

en: File %(file)s not found on Google Drive
it: Il file %(file) non è stato trovato su Google Drive

en: File %(file)s uploaded
it: Il file %(file)s è stato caricato

en: File %(filename)s could not saved to temp dir
it: Il file %(filename)s non può essere salvato nella cartella temporanea

en: File extension '%(ext)s' is not allowed to be uploaded to this server
it: Non è consentito caricare l'estensione del file '%(ext)s' su questo server

en: File format %(ext)s added to %(book)s
it: Formato file %(ext)s aggiunto a %(book)s

en: File format: %(format)s
it: Formato file: %(format)s

en: File formats
it: Formati di file

en: File formats list
it: Elenco formati di file

en: File to be uploaded must have an extension
it: Il file da caricare deve avere un'estensione

en: File type isn't allowed to be uploaded to this server
it: Non è consentito caricare questo tipo di file su questo server

en: Files could not be replaced during update
it: Impossibile sostituire i file durante l'aggiornamento

en: Finished
it: Finito

en: Flip
it: Capovolgi

en: Flip Image
it: Capovolgi immagine

en: Following Settings are Needed For User Import
it: Per l'importazione degli utenti sono necessarie le seguenti impostazioni

en: Font
it: Carattere

en: Font Sizes
it: Dimensioni caratteri

en: Force full kobo sync
it: Forza sincronizzazione kobo completa

en: Forgot Password?
it: Password dimenticata?

en: Found an existing account for this Email address
it: Trovato un account esistente per questo indirizzo e-mail

en: Found no valid gmail.json file with OAuth information
it: Nessun file gmail.json valido con informazioni OAuth trovato

en: From Email
it: Da e-mail

en: From:
it: Da:

en: General error
it: Errore generale

en: Generate Kobo Auth URL
it: Genera URL di autenticazione per Kobo

en: Generate Metadata Backup Files
it: Genera file di backup dei metadati

en: Generate Series Cover Thumbnails
it: Genera miniature delle copertine delle serie

en: Generate Thumbnails
it: Genera miniature

en: Generate series cover thumbnails
it: Genera miniature delle copertine delle serie

en: Generated %(count)s cover thumbnails
it: Sono state generate %(count)s miniature delle copertine

en: Generated {0} series thumbnails
it: Sono state generate {0} miniature delle serie

en: Get Started with Calibre-Web
it: Inizia con Calibre-Web

en: GitHub Oauth error, please retry later.
it: Errore GitHub Oauth, riprova più tardi.

en: GitHub Oauth error: {}
it: Errore GitHub Oauth: {}

en: Gmail Account
it: Account Gmail

en: Goodreads API Key
it: Chiave API Goodreads

en: Google Drive Calibre folder
it: Cartella Calibre di Google Drive

en: Google Drive setup not completed, try to deactivate and activate Google Drive again
it: Configurazione di Google Drive non completata, prova a disattivare e attivare nuovamente Google Drive

en: Google Oauth error, please retry later.
it: Errore OAuth di Google, riprova più tardi.

en: Google Oauth error: {}
it: Errore OAuth di Google: {}

en: Grid
it: Griglia

en: Guest Name can't be changed
it: Il nome dell'utente Guest (ospite) non può essere modificato

en: Guest can't have this role
it: L'utente Guest (ospite) non può avere questo ruolo

en: Guest can't have this view
it: L'utente Guest (ospite) non può visualizzare questa schermata

en: Guest's Locale is determined automatically and can't be set
it: Le impostazioni locali dell'utente Guest (ospite) sono determinate automaticamente e non possono essere configurate

en: HTTP Error
it: Errore HTTP

en: Height
it: Altezza

en: Hidden Book
it: Libro nascosto

en: Hide
it: Nascondi

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Hot Books
it: Libri hot

en: Hot Books (Most Downloaded)
it: Libri hot (i più scaricati)

en: Identifier Type
it: Tipo di identificatore

en: Identifier Value
it: Valore dell'identificatore

en: Identifiers
it: Identificatori

en: Identifiers are not Case Sensitive, Overwriting Old Identifier
it: Gli identificatori non fanno distinzione tra maiuscole e minuscole e sovrascrivono il vecchio identificatore

en: If this is a scheduled task, it will be re-ran during the next scheduled time.
it: Se si tratta di un'attività pianificata, verrà eseguita nuovamente all'orario pianificato successivo.

en: Import LDAP Users
it: Importa utenti LDAP

en: Important Kobo Note: deleted books will remain on any paired Kobo device.
it: Nota importante su Kobo: i libri eliminati rimarranno su qualsiasi dispositivo Kobo associato.

en: In Library
it: Nella biblioteca

en: Installed Version
it: Versione installata

en: Into Book with Title:
it: Nel libro con il titolo:

en: Invalid Action
it: Azione non valida

en: Invalid Email address format
it: Formato dell'indirizzo e-mail non valido

en: Invalid Read Column
it: Colonna di lettura non valida

en: Invalid Restricted Column
it: Colonna con restrizioni non valida

en: Invalid cover file content
it: Contenuto del file di copertina non valido

en: Invalid duration for task specified
it: Durata non valida per l'attività specificata

en: Invalid role
it: Ruolo non valido

en: Invalid shelf specified
it: Scaffale specificato non valido

en: Invalid start time for task specified
it: Ora di inizio non valida per l'attività specificata

en: Invalid view
it: Visualizzazione non valida

en: Kepubify-converter failed: %(error)s
it: Errore con il convertitore Kepubify: %(error)s

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie della tastiera

en: Keyfile Location is not Valid, Please Enter Correct Path
it: La posizione del Keyfile non è valida. Inserisci il percorso corretto

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Kobo Setup
it: Configurazione di Kobo

en: Kobo Sync Token
it: Token di sincronizzazione Kobo

en: Kobo Token:
it: Token di Kobo:

en: LDAP Administrator Password
it: Password amministratore LDAP

en: LDAP Administrator Username
it: Nome utente amministratore LDAP

en: LDAP Authentication
it: Autenticazione LDAP

en: LDAP CACertificate Path (Only needed for Client Certificate Authentication)
it: Percorso certificato CA LDAP (necessario solo per l'autenticazione del certificato client)

en: LDAP CACertificate, Certificate or Key Location is not Valid, Please Enter Correct Path
it: Il certificato CA LDAP, il certificato o la posizione della chiave non sono validi. Inserisci il percorso corretto

en: LDAP Certificate Path (Only needed for Client Certificate Authentication)
it: Percorso certificato LDAP (necessario solo per l'autenticazione del certificato client)

en: LDAP Distinguished Name (DN)
it: Nome distinto LDAP (DN)

en: LDAP Encryption
it: Crittografia LDAP

en: LDAP Group Members Field
it: Campo membri del gruppo LDAP

en: LDAP Group Name
it: Nome gruppo LDAP

en: LDAP Group Object Filter
it: Filtro oggetto gruppo LDAP

en: LDAP Group Object Filter Has Unmatched Parenthesis
it: Il filtro oggetto gruppo LDAP ha parentesi senza corrispondenza

en: LDAP Group Object Filter Needs to Have One "%s" Format Identifier
it: Il filtro oggetto gruppo LDAP deve avere un identificatore di formato "%s"

en: LDAP Keyfile Path (Only needed for Client Certificate Authentication)
it: Percorso del file di chiavi LDAP (necessario solo per l'autenticazione del certificato client)

en: LDAP Member User Filter
it: Filtro utente membro LDAP

en: LDAP Member User Filter Detection
it: Rilevamento filtro utente membro LDAP

en: LDAP Member User Filter Has Unmatched Parenthesis
it: Il filtro utente membro LDAP ha parentesi senza corrispondenza

en: LDAP Member User Filter needs to Have One "%s" Format Identifier
it: Il filtro utente membro LDAP deve avere un identificatore di formato "%s"

en: LDAP Server Host Name or IP Address
it: Nome host o indirizzo IP del server LDAP

en: LDAP Server Port
it: Porta del server LDAP

en: LDAP Server is OpenLDAP?
it: Il server LDAP è OpenLDAP?

en: LDAP User Object Filter
it: Filtro oggetto utente LDAP

en: LDAP User Object Filter Has Unmatched Parenthesis
it: Il filtro oggetto utente LDAP ha parentesi senza corrispondenza

en: LDAP User Object Filter needs to Have One "%s" Format Identifier
it: Il filtro oggetto utente LDAP deve avere un identificatore di formato "%s"

en: Language
it: Lingua

en: Language of Books
it: Lingua dei libri

en: Language: %(name)s
it: Lingua: %(name)s

en: Languages
it: Lingue

en: Left to Right
it: Da sinistra a destra

en: Library Statistics
it: Statistiche della biblioteca

en: Light
it: Chiaro

en: Limit failed login attempts
it: Limita tentativi di accesso non riusciti

en: Link
it: Collega

en: Link Read/Unread Status to Calibre Column
it: Collega lo stato letto/da leggere nella colonna di Calibre

en: Link to %(oauth)s Succeeded
it: Collegamento riuscito a %(oauth)s

en: List
it: Elenco

en: Listen in Browser
it: Ascolta nel browser

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Location and name of access logfile (access.log for no entry)
it: Posizione e nome del file di log degli accessi (se non specificato sarà access.log)

en: Location and name of logfile (calibre-web.log for no entry)
it: Posizione e nome del file di log (se non specificato sarà calibre-web.log)

en: Location of Calibre Database
it: Posizione del database di Calibre

en: Location of Unrar binary
it: Posizione del file binario di UnRar

en: Log Level
it: Livello di log

en: Log in with Magic Link
it: Accedi con Magic Link

en: Logfile Configuration
it: Configurazione del file di log

en: Logfile Location is not Valid, Please Enter Correct Path
it: La posizione del file di log non è valida, per favore indica il percorso corretto

en: Logfile viewer
it: Visualizzatore del file di log

en: Login
it: Accesso

en: Login failed, No User Linked With OAuth Account
it: Accesso non riuscito, non c'è nessun utente collegato all'account OAuth

en: Login type
it: Tipo di accesso

en: Logout
it: Disconnetti

en: Logout User
it: Disconnetti utente

en: Long Strip
it: Striscia lunga

en: Long Strip Display
it: Visualizzazione a striscia lunga

en: Magic Link - Authorise New Device
it: Magic Link: autorizza nuovo dispositivo

en: Magic Link Remote Login
it: Accesso remoto Magic Link

en: Malformed request
it: Richiesta non valida

en: Mark As Read
it: Contrassegna come letto

en: Mark As Unread
it: Contrassegna come da leggere

en: Mark Book as Read or Unread
it: Contrassegna il libro come letto o da leggere

en: Mark Book as archived or not, to hide it in Calibre-Web and delete it from Kobo Reader
it: Contrassegna il libro come archiviato o no per nasconderlo in Calibre-Web ed eliminarlo da Kobo Reader

en: Maximum Duration
it: Durata massima

en: Merge
it: Unisci

en: Merge selected books
it: Unisci i libri selezionati

en: Message
it: Messaggio

en: Metadata Watch Channel ID
it: ID del canale di visualizzazione dei metadati

en: Metadata successfully updated
it: Metadati aggiornati correttamente

en: Minimum password length
it: Lunghezza minima password

en: Missing calibre binaries: %(missing)s
it: File eseguibili di Calibre mancanti: %(missing)s

en: Missing executable permissions: %(missing)s
it: Permessi di esecuzione mancanti: %(missing)s

en: More by
it: Altri di

en: Native
it: Originale

en: New Password was sent to your email address
it: La nuova password è stata inviata al tuo indirizzo e-mail

en: New db location is invalid, please enter valid path
it: La nuova posizione del database non è valida, inserisci un percorso valido

en: Next
it: Successivo

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Nightly
it: Notturno

en: No Result(s) found! Please try another keyword.
it: Nessun risultato trovato! Prova con un'altra parola chiave.

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: No Valid Book Language Given
it: Nessun libro valido per la lingua specificata

en: No Valid Locale Given
it: Nessuna lingua valida specificata

en: No admin user remaining, can't delete user
it: Non rimarrebbe nessun utente amministratore, non è possibile eliminare l'utente

en: No admin user remaining, can't remove admin role
it: Non rimarrebbe nessun utente amministratore, non è possibile rimuovere il ruolo di amministratore

en: No release information available
it: Nessuna informazione disponibile sulla versione

en: No update available. You already have the latest version installed
it: Nessun aggiornamento disponibile. Hai già l'ultima versione installata

en: No. of Authors to Display Before Hiding (0=Disable Hiding)
it: Numero di autori da mostrare prima di nascondere (0=disabilita nascondere)

en: No. of Random Books to Display
it: Numero di libri casuali da mostrare

en: None
it: Nessuna

en: Not Linked to %(oauth)s
it: Non collegato a %(oauth)s

en: OAuth Settings
it: Impostazioni OAuth

en: Obtain %(provider)s OAuth Credential
it: Ottieni le credenziali OAuth di %(provider)s

en: Ok
it: OK

en: On another device, login and visit:
it: Su un altro dispositivo, accedi e visita:

en: Once verified, you will automatically be logged in on this device.
it: Una volta verificato, accederai automaticamente a questo dispositivo.

en: One column
it: Una colonna

en: Only jpg/jpeg files are supported as coverfile
it: Solo i file jpg/jpeg sono supportati come file di copertina

en: Only jpg/jpeg/png/webp/bmp files are supported as coverfile
it: Solo i file jpg/jpeg/png/webp/bmp sono supportati come file di copertina

en: Oops! An account already exists for this Email.
it: Esiste già un account per questa e-mail.

en: Oops! An account already exists for this Email. or name.
it: Esiste già un account per questa e-mail o nome.

en: Oops! An unknown error occurred. Please try again later.
it: Si è verificato un errore sconosciuto. Per favore riprova più tardi.

en: Oops! Database Error: %(error)s.
it: Errore nel database: %(error)s.

en: Oops! Email server is not configured, please contact your administrator.
it: Il server e-mail non è configurato, per favore contatta l'amministratore

en: Oops! Please complete all fields.
it: Per favore completa tutti i campi.

en: Oops! Please configure the SMTP mail settings.
it: Per favore configura le impostazioni della posta SMTP.

en: Oops! Please update your profile with a valid eReader Email.
it: Per favore aggiorna il tuo profilo con un'e-mail eReader valida.

en: Oops! Selected book is unavailable. File does not exist or is not accessible
it: Il libro selezionato non è disponibile. Il file non esiste o non è accessibile

en: Oops! There was an error sending book: %(res)s
it: Si è verificato un errore durante l'invio del libro: %(res)s

en: Oops! Your Email is not allowed.
it: La tua email non è consentita.

en: Open the .kobo/Kobo/Kobo eReader.conf file in a text editor and add (or edit):
it: Apri il file .kobo/Kobo/Kobo eReader.conf in un editor di testo e aggiungi (o modifica):

en: Options for Limiter Backend
it: Opzioni per il limitatore del Backend

en: PDF Reader
it: Lettore PDF

en: Parameter not found
it: Parametro non trovato

en: Parent Directory
it: Cartella superiore

en: Password doesn't comply with password validation rules
it: La password non è conforme alle regole di convalida della password

en: Password length has to be between 1 and 40
it: La lunghezza della password deve essere compresa tra 1 e 40

en: Path to Calibre Binaries
it: Percorso dei file eseguibili di Calibre

en: Path to Kepubify E-Book Converter
it: Percorso del convertitore di libri Kepubify

en: Perform Update
it: Esegui l'aggiornamento

en: Performing Server shutdown, please close window.
it: Esecuzione dell'arresto del server, chiudi la finestra.

en: Please Enter a LDAP Provider, Port, DN and User Object Identifier
it: Inserisci un provider LDAP, una porta, un DN e un identificatore oggetto utente

en: Please Enter a LDAP Service Account
it: Inserisci un account di servizio LDAP

en: Please Enter a LDAP Service Account and Password
it: Inserisci un account e una password del servizio LDAP

en: Please access Calibre-Web from non localhost to get valid api_endpoint for kobo device
it: Accedi a Calibre-Web da un host non locale per ottenere un api_endpoint valido per il dispositivo Kobo

en: Please configure the SMTP mail settings first...
it: Configura prima le impostazioni della posta SMTP...

en: Please configure your e-mail address first...
it: Configura prima il tuo indirizzo e-mail...

en: Please do not refresh the page
it: Per favore non aggiornare la pagina

en: Please enter valid username to reset password
it: Inserisci un nome utente valido per reimpostare la password

en: Please specify a directory, not a file
it: Specifica una cartella, non un file

en: Please wait one minute before next login
it: Attendi un minuto prima del prossimo accesso

en: Please wait one minute to register next user
it: Attendi un minuto per registrare il prossimo utente

en: Popular publications from this catalog based on Downloads.
it: Pubblicazioni popolari in questo catalogo in base ai download.

en: Popular publications from this catalog based on Rating.
it: Pubblicazioni popolari in questo catalogo in base alle valutazioni.

en: Port
it: Porta

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Program
it: Programma

en: Progress
it: Avanzamento

en: Proxy unknown requests to Kobo Store
it: Inoltra richieste sconosciute al Kobo Store

en: Public Registration
it: Registrazione pubblica

en: Public Shelf
it: Scaffale pubblico

en: Published
it: Pubblicato

en: Published Date
it: Data di pubblicazione

en: Published Date From
it: Data di pubblicazione dal

en: Published Date To
it: Data di pubblicazione fino al

en: Published after
it: Pubblicato dopo il

en: Published before
it: Pubblicato prima del

en: Publisher
it: Editore

en: Publisher: %(name)s
it: Editore: %(name)s

en: Publishers
it: Editori

en: Publishing Date
it: Data di pubblicazione

en: Python module 'advocate' is not installed but is needed for cover uploads
it: Il modulo Python "advocate" non è installato ma è necessario per il caricamento delle copertine

en: Queue all books for metadata backup
it: Metti in coda tutti i libri per il backup dei metadati

en: Random Books
it: Libri casuali

en: Rating
it: Valutazione

en: Rating <= %(rating)s
it: Valutazione <= %(rating)s

en: Rating >= %(rating)s
it: Valutazione >= %(rating)s

en: Rating Above
it: Valutazione superiore a

en: Rating Below
it: Valutazione inferiore a

en: Rating: %(rating)s stars
it: Valutazione: %(rating)s stelle

en: Rating: None
it: Valutazione: nessuna

en: Ratings
it: Valutazioni

en: Ratings list
it: Elenco valutazioni

en: Read
it: Letto

en: Read Books
it: Libri letti

en: Read Status
it: Stato di lettura

en: Read Status = '%(status)s'
it: Stato di lettura = '%(status)s'

en: Read in Browser
it: Leggi nel browser

en: Read status could not set: {}
it: Impossibile impostare lo stato di lettura: {}

en: Recently added Books
it: Libri aggiunti di recente

en: Reconnect Calibre Database
it: Riconnetti il database di Calibre

en: Reconnecting Calibre database
it: Riconessione al database di Calibre

en: Reflow text when sidebars are open.
it: Adatta il testo quando le barre laterali sono aperte.

en: Refresh Thumbnail Cache
it: Aggiorna la cache delle miniature

en: Register
it: Registrati

en: Register New Account
it: Registra un nuovo account

en: Register with %(provider)s
it: Registra con %(provider)s

en: Registration Email for user: %(name)s
it: E-mail di registrazione per l'utente: %(name)s

en: Regular Expression for Ignoring Columns
it: Espressione regolare per ignorare le colonne

en: Regular Expression for Title Sorting
it: Espressione regolare per l'ordinamento dei titoli

en: Remember Me
it: Ricordami

en: Remember Position
it: Ricorda la posizione

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Selections
it: Rimuovi le selezioni

en: Rename author from: '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
it: La modifica dell'autore da '%(src)s' a '%(dest)s' è terminata con l'errore: %(error)s

en: Rename title from: '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
it: La modifica del titolo da '%(src)s' a '%(dest)s' è terminata con l'errore: %(error)s

en: Replacing files
it: Sostituzione dei file

en: Requesting update package
it: Richiesta del pacchetto di aggiornamento

en: Reset to Top
it: Reimposta in alto

en: Reset user Password
it: Reimposta la password dell'utente

en: Restart
it: Riavvia Calibre-Web

en: Restore from archive
it: Ripristina dall'archivio

en: Results for:
it: Risultati per:

en: Return to Home
it: Ritorna alla pagina principale

en: Reverse Proxy Header Name
it: Nome dell'intestazione reverse proxy

en: Reverse Proxy Login
it: Accesso reverse proxy

en: Revoke
it: Revoca

en: Revoke Gmail Access
it: Revoca l'accesso a Gmail

en: Right to Left
it: Da destra a sinistra

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotate Left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate Right
it: Ruota a destra

en: Run Time
it: Tempo d'esecuzione

en: SMTP Hostname
it: Nome host SMTP

en: SMTP Login
it: Accesso SMTP

en: SMTP Password
it: Password SMTP

en: SMTP Port
it: Porta SMTP

en: SSL Keyfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
it: Posizione del file della chiave SSL (lascia vuoto per una configurazione del server senza SSL)

en: SSL certfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
it: Posizione del file del certificato SSL (lascia vuoto per una configurazione del server senza SSL)

en: Save
it: Salva

en: Save and Send Test Email
it: Salva e invia e-mail di prova

en: Scale
it: Scala

en: Scale to Best
it: Adatta al meglio

en: Scale to Height
it: Adatta all'altezza

en: Scale to Native
it: Adatta all'originale

en: Scale to Width
it: Adatta alla larghezza

en: Scheduled Tasks
it: Attività pianificate

en: Scheduled tasks settings updated
it: Impostazioni delle attività pianificate aggiornate

en: Scrollbar
it: Barra di scorrimento

en: Search
it: Cerca

en: Search Library
it: Cerca nella biblioteca

en: Search Term:
it: Termine di ricerca:

en: Search error!
it: Errore nella ricerca!

en: Search keyword
it: Cerca parola chiave

en: Security Settings
it: Impostazioni di sicurezza

en: Select
it: Seleziona

en: Select Allowed/Denied Custom Column Values
it: Seleziona i valori personali consentiti/negati per le colonne

en: Select Allowed/Denied Custom Column Values of User
it: Seleziona i valori personali consentiti/negati per le colonne dell'utente

en: Select Allowed/Denied Tags
it: Seleziona le etchette consentite/negate

en: Select Allowed/Denied Tags of User
it: Seleziona le categorie consentite/negate per l'utente

en: Select...
it: Seleziona...

en: Send %(format)s to eReader
it: Invia %(format)s all'eReader

en: Send to eReader
it: Invia all'eReader

en: Send to eReader Email
it: Invia all'e-mail dell'eReader

en: Send to eReader Email Address. Use comma to separate emails for multiple eReaders
it: Invia all'indirizzo e-mail dell'eReader. Usa la virgola per separare le email per più eReader

en: Separate Book Files from Library
it: Separa i file dei libri dalla biblioteca

en: Sepia
it: Seppia

en: Series
it: Serie

en: Series ID
it: ID della serie

en: Series Index
it: Indice serie

en: Series in this Library
it: Serie in questa biblioteca

en: Series: %(serie)s
it: Serie: %(serie)s

en: Seriesindex: %(seriesindex)s is not a valid number, skipping
it: Indice serie: %(seriesindex)s non è un numero valido, lo salto

en: Server Configuration
it: Configurazione del server

en: Server External Port (for port forwarded API calls)
it: Porta esterna del server (per chiamate API con port forwarding)

en: Server Port
it: Porta del server

en: Server restarted, please reload page.
it: Server riavviato, ricarica la pagina.

en: Session protection
it: Protezione sessione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings DB is not Writeable
it: Il DB delle impostazioni non è scrivibile

en: Setup Gmail Account
it: Configura l'account Gmail

en: Share with Everyone
it: Condividi con tutti

en: Shelf %(title)s changed
it: Lo scaffale %(title)s è stato modificato

en: Shelf %(title)s created
it: Lo scaffale %(title)s è stato creato

en: Shelf successfully deleted
it: Lo scaffale è stato eliminato correttamente

en: Shelf: '%(name)s'
it: Scaffale: '%(name)s'

en: Shelves
it: Scaffali

en: Show
it: Mostra

en: Show Access Log:
it: Mostra log di accesso:

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Show Archived Books
it: Mostra Libri archiviati

en: Show Author Section
it: Mostra sezione Autori

en: Show Books List
it: Mostra Elenco libri

en: Show Calibre-Web Log:
it: Mostra log di Calibre-Web:

en: Show Category Section
it: Mostra sezione Categorie

en: Show Downloaded Books
it: Mostra Libri scaricati

en: Show File Formats Section
it: Mostra sezione Formati di file

en: Show Hot Books
it: Mostra Libri hot

en: Show Language Section
it: Mostra sezione Lingue

en: Show Publisher Section
it: Mostra sezione Editori

en: Show Random Books
it: Mostra Libri casuali

en: Show Random Books in Detail View
it: Mostra Libri casuali nella visualizzazione dettagliata

en: Show Ratings Section
it: Mostra sezione Valutazioni

en: Show Read and Unread
it: Mostra Libri letti e Libri da leggere

en: Show Read/Unread Section
it: Mostra sezione Libri letti e Libri da leggere

en: Show Series Section
it: Mostra sezione Serie

en: Show Top Rated Books
it: Mostra Libri più votati

en: Show recent books
it: Mostra Libri recenti

en: Show unread
it: Mostra da leggere

en: Shutdown
it: Arresta Calibre-Web

en: Simple
it: Semplice

en: Single Page
it: Pagina singola

en: Single Page Display
it: Visualizzazione a pagina singola

en: Sorry you are not allowed to add a book to that shelf
it: Spiacente, ma non sei autorizzato ad aggiungere libri a questo scaffale

en: Sorry you are not allowed to create a public shelf
it: Spiacente, ma non sei autorizzato a creare scaffali pubblici

en: Sorry you are not allowed to edit this shelf
it: Spiacente, ma non sei autorizzato a modificare questo scaffale

en: Sorry you are not allowed to remove a book from this shelf
it: Spiacente, ma non sei autorizzato a rimuovere libri da questo scaffale

en: Sort according to book added to shelf, newest first
it: Ordina secondo il libro aggiunto allo scaffale, prima il più recente

en: Sort according to book added to shelf, oldest first
it: Ordina secondo il libro aggiunto allo scaffale, prima il più vecchio

en: Sort according to book date, newest first
it: Ordina secondo la data dei libri, prima i più recenti

en: Sort according to book date, oldest first
it: Ordina secondo la data dei libri, prima i più vecchi

en: Sort according to publishing date, newest first
it: Ordina secondo la data di pubblicazione, prima i più recenti

en: Sort according to publishing date, oldest first
it: Ordina secondo la data di pubblicazione, prima i più vecchi

en: Sort ascending according to download count
it: Ordina in ordine ascendente in base al numero di download

en: Sort ascending according to series index
it: Ordina in ordine ascendente in base al numero della serie

en: Sort authors in alphabetical order
it: Ordina gli autori in ordine alfabetico

en: Sort authors in reverse alphabetical order
it: Ordina gli autori in ordine alfabetico inverso

en: Sort descending according to download count
it: Ordina in ordine discendente in base al numero di download

en: Sort descending according to series index
it: Ordina in ordine discendente in base al numero della serie

en: Sort title in alphabetical order
it: Ordina i titoli in ordine alfabetico

en: Sort title in reverse alphabetical order
it: Ordina i titoli in ordine alfabetico inverso

en: Source
it: Origine

en: Source or destination format for conversion missing
it: Manca il formato di origine o di destinazione per la conversione

en: Spread
it: Doppia pagina

en: Stable
it: Stabile

en: Standard Email Account
it: Account e-mail standard

en: Standard Theme
it: Tema standard

en: Start
it: Avvio

en: Start Time
it: Ora di inizio

en: Started
it: Avviato

en: Statistics
it: Statistiche

en: Status
it: Stato

en: Stopping server
it: Arresto del server

en: Stream output, can't be displayed
it: Flusso in uscita, non può essere visualizzato

en: Strong
it: Forte

en: Success! Book queued for sending to %(eReadermail)s
it: Tutto OK! Libro in coda per l'invio a %(eReadermail)s

en: Success! Books queued for Metadata Backup, please check Tasks for result
it: Tutto OK! Libri in coda per il backup dei metadati, controlla le attività per il risultato

en: Success! Confirmation Email has been sent.
it: Tutto OK! L'e-mail di conferma è stata inviata.

en: Success! Database Reconnected
it: Tutto OK! Database riconnesso

en: Success! Gmail Account Verified.
it: Tutto OK! Account Gmail verificato.

en: Success! Password for user %(user)s reset
it: Tutto OK! Password reimpostata per l'utente %(user)s

en: Success! Please return to your device
it: Tutto OK! Torna al tuo dispositivo

en: Success! Profile Updated
it: Tutto OK! Profilo aggiornato

en: Success! You are now logged in as: %(nickname)s
it: Tutto OK! Ora sei connesso come: %(nickname)s

en: Sync only books in selected shelves with Kobo
it: Sincronizza con Kobo unicamene i libri negli scaffali selezionati

en: Sync selected Shelves with Kobo
it: Sincronizza gli scaffali selezionati con Kobo

en: Sync this shelf with Kobo device
it: Sincronizza questo scaffale con il lettore Kobo

en: System Statistics
it: Statistiche del sistema

en: Tag not found
it: Etichetta non trovata

en: Tags
it: Etichette

en: Task
it: Attività

en: Tasks
it: Attività

en: Test Email
it: E-mail di prova

en: Test e-mail queued for sending to %(email)s, please check Tasks for result
it: L'e-mail di prova è stato accodata correttamente per essere spedita a %(email)s, controlla il risultato in Attività

en: The latest Books
it: Gli ultimi libri

en: The requested file could not be read. Maybe wrong permissions?
it: Il file richiesto non può essere letto. I permessi sono corretti?

en: Theme
it: Tema

en: There was an error
it: C'è stato un errore

en: There was an error converting this book: %(res)s
it: Si è verificato un errore durante la conversione del libro: %(res)s

en: There was an error sending the Test e-mail: %(res)s
it: Si è verificato un errore nell'invio dell'e-mail di prova: %(res)s

en: This Email has been sent via Calibre-Web.
it: Questa e-mail è stata inviata tramite Calibre-Web.

en: This Field is Required
it: Questo campo è obbligatorio

en: This book format will be permanently erased from database
it: Questo formato di libro verrà definitivamente cancellato dal database

en: This book will be permanently erased from database
it: Questo libro verrà definitivamente cancellato dal database

en: This task will be cancelled. Any progress made by this task will be saved.
it: Questa attività verrà annullata. Tutti i progressi compiuti da questa attività verranno salvati.

en: This username is already taken
it: Questo nome utente è già utilizzato

en: This verification link will expire in 10 minutes.
it: Questo link di verifica scadrà tra 10 minuti.

en: Timeout while establishing connection
it: Tempo scaduto nello stabilire la connessione

en: Title
it: Titolo

en: Title Sort
it: Ordina per titolo

en: To:
it: A:

en: Toggle Navigation
it: Attiva/disattiva navigazione

en: Token has expired
it: Il token è scaduto

en: Token not found
it: Token non trovato

en: Top Rated Books
it: Libri più votati

en: Trusted Hosts (Comma Separated)
it: Host attendibili (separati da virgole)

en: Two columns
it: Due colonne

en: UI Configuration
it: Configurazione dell'interfaccia utente

en: UnRar binary file not found
it: File binario UnRar non trovato

en: Unauthenticated
it: Non autenticato

en: Unexpected data while reading update information
it: Dati imprevisti durante la lettura delle informazioni di aggiornamento

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown Status
it: Stato sconosciuto

en: Unknown command
it: Comando sconosciuto

en: Unlink
it: Scollega

en: Unlink to %(oauth)s Failed
it: Scollegamento da %(oauth)s non riuscito

en: Unlink to %(oauth)s Succeeded
it: Scollegamento da %(oauth)s riuscito

en: Unread Books
it: Libri da leggere

en: Unzipping update package
it: Decompressione del pacchetto di aggiornamento

en: Update Author Sort automatically
it: Aggiorna automaticamente l'ordinamento per autore

en: Update Channel
it: Canale d'aggiornamento

en: Update Title Sort automatically
it: Aggiorna automaticamente l'ordinamento per titolo

en: Update failed:
it: Aggiornamento non riuscito:

en: Update file could not be saved in temp dir
it: Il file di aggiornamento non può essere salvato nella cartella temporanea

en: Update finished, please press okay and reload page
it: Aggiornamento terminato, premi OK e ricarica la pagina

en: Updating, please do not reload this page
it: Aggiornamento in corso, non ricaricare la pagina.

en: Upload
it: Caricamento

en: Upload Cover from Local Disk
it: Carica la copertina dal disco locale

en: Upload Format
it: Carica formato

en: Upload done, processing, please wait...
it: Caricamento terminato, elaborazione in corso...

en: Uploaded book probably exists in the library, consider to change before upload new:
it: Probabilmente il libro caricato esiste già nella biblioteca, cambialo prima di caricarlo di nuovo:

en: Uploading...
it: Caricamento in corso...

en: Uploads
it: Caricamenti

en: Use Email as Username
it: Usa l'e-mail come nome utente

en: Use Goodreads
it: Usa Goodreads

en: Use Google Drive?
it: Usa Google Drive

en: Use LDAP Authentication
it: Usa l'autenticazione LDAP

en: Use OAuth
it: Usa OAuth

en: Use Standard Authentication
it: Usa autenticazione standard

en: User
it: Utente

en: User '%(nick)s' deleted
it: L'utente '%(nick)s' è stato eliminato

en: User '%(nick)s' updated
it: L'utente '%(nick)s' è stato aggiornato

en: User '%(user)s' created
it: L'utente '%(user)s' è stato creato

en: User Password policy
it: Politica password utente

en: User has no rights to upload additional file formats
it: L'utente non ha i permessi per caricare formati di file aggiuntivi

en: User has no rights to upload cover
it: L'utente non ha i permessi per caricare le copertine

en: User not found
it: Utente non trovato

en: Username
it: Nome utente

en: Users
it: Utenti

en: Value has to be true or false
it: Il valore deve essere vero o falso

en: Version
it: Versione

en: Version Information
it: Informazioni sulla versione

en: Vertical
it: Verticale

en: View
it: Visualizza

en: View Book on Save
it: Visualizza il libro dopo averlo salvato

en: View Books
it: Visualizza libri

en: View Configuration
it: Visualizza configurazione

en: View Logs
it: Visualizza log

en: View Restrictions based on Calibre column
it: Visualizza le restrizioni basate sulla colonna di Calibre

en: Visible Book Languages
it: Lingue dei libri visibili

en: Waiting
it: Attendi

en: Width
it: Larghezza

en: Wrong Username or Password
it: Nome utente o password errati

en: Yes
it: Sì

en: You are missing permissions to delete books
it: Ti mancano le autorizzazioni per eliminare i libri

en: You are not allowed to access localhost or the local network for cover uploads
it: Non ti è consentito accedere all'host locale o alla rete locale per caricare le copertine

en: You are not allowed to add a book to the shelf
it: Non sei autorizzato ad aggiungere libri allo scaffale

en: You are now logged in as: '%(nickname)s'
it: Ora sei connesso come: '%(nickname)s'

en: Your Email
it: La tua e-mail

en: and hard disk
it: e dal disco rigido

en: caliBlur! Dark Theme
it: Tema caliBlur! scuro

en: client_secrets.json Is Not Configured For Web Application
it: client_secrets.json non è configurato per Web Application

en: eReader Email
it: E-mail dell'eReader

en: edit metadata
it: modifica i metadati

en: epub Reader
it: Lettore epub

en: name
it: nome

en: not installed
it: non installato

en: reduce
it: riduci

en: select an option
it: seleziona un'opzione

en: size
it: dimensione

en: txt Reader
it: Lettore txt

en: type
it: tipo

en: you are now logged in as: '%(nickname)s'
it: ora sei connesso come: '%(nickname)s'

en: {} Stars
it: {} stelle

en: {} User Successfully Imported
it: {} utente importato correttamente

en: {} sync entries deleted
it: {} voci di sincronizzazione eliminate

en: {} users deleted successfully
it: utenti eliminati correttamente
